Coperta Ţinutul Conacelor







  • 2013. 05. 07.

    Zilele Ţinutului Secuiesc 2013, 10-18 mai

    «« înapoi
  • Programe permanente:

     

    Marţi – Duminică

    11.00 – 19.00

    Sole and Joint Works 2.0

    Expoziţie comună SZEGEDY-MASZÁK Zoltán & FERNEZELYI

    Organizator : Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA

    Locaţia : Sfântu Gheorghe, Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA

     
     

    Marţi – Vineri  09.00 – 16.00

    Sâmbătă - Duminică 09.00 – 14.00

    Expoziţie: Lumea lui Kós Károly, 1912

    Organizator: Muzeul Naţional Secuiesc, Arhivele Capitalei Budapesta

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Muzeul Naţional Secuiesc

     

    Marţi  - Vineri 09.00 – 16.00, Sâmbătă 09.00 – 14.00

    Expoziţie comemorativă Kőrősi Csoma Sándor

    Organizator: Galeria Municipală Covasna

    Locaţie: Covasna, Galeria Municipală Covasna

     

    10 Mai, Vineri

    18.00 : I. Bienala de Fotografie din Ţinutul Secuiesc, deschidere, vernisaj şi premiere

    Organizator: Consiliile Judeţene Covasna şi Harghita, Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Centrul Cultural al Judeţului Harghita, Camera Club Siculorum

    Locaţie: Târgu Secuiesc, Casa de Cultură Vigadó

    19.00 : Game.Set.Match – spectacol de teatru club, după o idee de Harold Pinter.

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Cafeneaua HuHuu

     

    20.00 :  Spectacol de dans popular, cu Pántlikácska şi Grupul bărbătesc de cântece din Cernat

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna,  Primăria Racu

    Locaţie: Racu, Căminul Cultural Gârciu

     

    21.00 :  Game.Set.Match – spectacol de teatru club, după o idee de Harold Pinter

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Cafeneaua HuHuu

     

    11 Mai, Sâmbătă

     

    11.00 :  Ziua păsărilor şi a arborilor în Muzeul Naţional Secuiesc

    Organizator: Muzeul Naţional Secuiesc

    Locaţie:  Sfântu Gheorghe, Muzeul Naţional Secuiesc

     

    19.00 : Spectacol de ţiteră susţinut de formaţia de ţitere din Ciumani

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Aita Mare, Casa de cultură Bihari József

     

    20.00:  Spectacol de teatru amator, grupul Búzavirág din Biborţeni

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie:  Pachia, Casa de Cultură

     

    12 Mai, Duminică

     09.30 – 16.00 :  Învaţă şi distrează-te de Ziua Muntelui Pucioasa IV – excursii în zonă, concursuri etc.

    Organizator: Asociaţia Vinca Minor/ Custodia Csomád-Bálványos

    Locaţie:  Băile Bálványos

     

    17.00 :  Concert Melodika

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Ghidfalău, Casa de Cultură Erdős Gábor

     

    17.00 :  Întâlnirea ţiteraşilor

    Organizator: Asociaţia Bel Canto

    Locaţie: Ciuman,  Casa de Cultură Borsos Miklós

     

    19.00 :  Spectacol de teatru amator 20PLUSZ, Ilieni

    Organizator : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie :  Valea Rece, Casa de Cultură

     

    13 Mai, Luni

     13.00 Concert pentru copii

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Poian, Casa de Cultură

     

    14 Mai, Marţi

     

    17.00 :  Carte, muzică, teatru prezentarea noutăţilor de la Editura Kriterion

    Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Bibiloteca Judeţeană Bod Péter, Sala Gábor Áron

     

    19.00 : Vernisaj: Aproape de sufletul copilului, Obiceiuri cotidiene din zona Cristurul Secuiesc.

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna, Muzeul Erdővidék

    Locaţie: Baraolt, Muzeul Erdővidék

     

     19.00 : Fotografii-document  de pe front – expoziţie de fotografii din Primul Război Mondial

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Covasna, Casa de Cultură

     

    19.00: Spectacol teatru de păpuşi, cu  Teatrul de Păpuşi Cimborák

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Vârghiş, Casa de Cultură

     

    19.00 :  Clubul jocurilor de societate

    Organizator: Asociaţia Fundament

    Locaţia: Sfântu Gheorghe, Restaurantul Bastion

               

    15 Mai, Miercuri

     

    10.00 : Spectacol teatru de păpuşi,  Pál Ibolya din Ciumani

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Bodoş, Şcoala primară, clasele I – IV. Budai József

     

    12.00 : Spectacol teatru de păpuşi,  Pál Ibolya din Ciumani

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Aita Seacă, Şcoala primară, clasele I – IV.

     

    13.00: Poveştile de zi cu zi –  de la Benedek Elek  la Lázár Ervin, atelier

    Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter Co-organizatori: Biblioteca Judeţeană Kájoni János Miercurea Ciuc, Liceul Pedagogic Bod Péter

    Locaţie: Târgu Secuiesc, Casa de Cultură Vigadó, sala mică

     

    17.00:  Ceremonia de denumire a Bibliotecii Liceului Teoretic Székely Mikó, dezvelirea  tăbliţelor comemorative Teleki Domokos şi Domokos Géza

    Organizator: Colegiul Székely Mikó, Asociaţia Domokos Géza

    Locaţie: Sfântu Gheorghe,  Colegiul Székely Mikó

     

    19.00 :  Decernarea premiilor Orbán Balázs, Concert CODEX

    Organizator: Consiliul Judeţean Covasna, Consiliul Judeţean Harghita

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Biblioteca Judeţeană Bod Péter, Sala Gábor Áron

     
     

    16 Mai, Joi

     16.30 :  Căsuţa cu poveşti – activităţi meşteşugăreşti, jocuri pentru copii

    Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Bibiloteca Judeţeană Bod Péter, Secţia pentru copii

     

    18.00 Poveştile de zi cu zi – de la Benedek Elek  la Lázár Ervin, atelier

    Organizator: Bibiloteca Judeţeană Bod Péter. Co-organizatori: Biblioteca Judeţeană Kájoni János Miercurea Ciuc, Liceul Pedagogic Bod Péter

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Bibiloteca Judeţeană Bod Péter

     

    19.00 :  Şlagăre, operete, şansonete

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna, Primăria Sovata, Restaurantul Veritas

    Locaţie: Sovata, Restaurantul Veritas

     

    19.00 :  Concert susţinut de Formaţiile  de cameră Georgius şi Csíki

                Dirijor: Horváth Gábor - Budapesta

    Organizatori: Consiliile Judeţene Covasna şi Harghita, Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Centrul Cultural Judeţean Harghita, Formaţiile de cameră Georgius şi Csíki

    Locaţie: Sfântu Gheorghe, Biserica reformată centrală

     

    17 Mai, Vineri

     

    09.00 :  Spectacol teatru de păpuşi

    Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Moacşa, Grădiniţa Teleki Zsigmond

     

     12.00 :  Spectacol de teatru de păpuşi

    Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Valea Crişului, Şcoala Generală Kalnoky Ludmilla

     

    14.00 :  Spectacol de teatru de păpuşi

    Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Arcuş, Şcoala Generală Gelei Ákos

     

    20.00 :  Spectacol de teatru amator, Szederinda din Pachia

    Organizator: : Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Consiliul Judeţean Covasna

    Locaţie: Biborţeni, Casa de Cultură

     

     18 Mai, Sâmbătă

     

    12.00 : Spectacol pentru copii, Ţara Clovnilor, Teatrul Andrei Mureşanu

    Organizator: Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Casa de Cultură din Topliţa

    Locaţie : Topliţa, Caşa de Cultură

     

  •