-
2025. 10. 08.
4. VISOR – Székelyföldi Fotófesztivál
«« vissza
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovász Megyei Művelődési Központ szervezésében, a VISOR – Székelyföldi Fotófesztivál immár negyedik alkalommal hívja össze mindazokat, akik a képet nem illusztrációnak, hanem nyelvnek, gondolatnak és tapasztalatnak tekintik.
2025-ben a seregszemle központi témája a gyermek – nem pusztán mint szereplő, hanem mint látásmód, érzés és jelenlét. A gyermeki nézőpont nem magyaráz, hanem rácsodálkozik; nem ítél, hanem megfigyel. Ez a látás emlékeztet bennünket arra, honnan indul minden kép: abból a vágyból, hogy megértsük, amit látunk és kimondjuk, amit érzünk.
A fesztivál idén is a fotográfia különböző formáit és gondolkodásmódjait mutatja be – a kísérleti megközelítésektől a dokumentarista látásig, az egyéni alkotásoktól a közösségi kezdeményezésekig. A program célja, hogy találkozási pontot teremtsen hivatásos és amatőr fotósok, diákok, tanárok és művészetkedvelők számára, teret adva a látás szabadságának.
A Székelyföldi Fotóklubok Szemléje
A Székelyföldi Fotóklubok Szemléje idén ötödik alkalommal kínál betekintést abba, miként gondolkodnak a régió alkotói a képről, a valóságról és az emberről. A kiállítás évről évre párbeszédet teremt a műkedvelő és hivatásos fotográfusok között.
A 2025-ös téma a gyermek: az a látásmód, amelyben a világ még játék, és a valóság határai nem zárnak, hanem tágítanak. A fotósok képei ezt a tisztaságot keresik: a figyelem, az őszinteség és a nyitottság pillanatait, amikor a fény nemcsak megvilágít, hanem megmutat. A szemle anyaga így egyszerre lenyomat és vallomás, látásmódok találkozása, közös gondolkodás arról, hogyan őrizhető meg az emberi tekintet szabadsága egy folyamatosan alakuló világban.
Független fotósok székelyföldi versenye – kiállításmegnyitó
A Független fotósok székelyföldi versenye azoknak az alkotóknak kínál bemutatkozási lehetőséget, akik intézményi háttér nélkül, önállóan keresik a képben rejlő igazságot. Számukra a fotográfia a figyelem művészete: annak a pillanatnak a megragadása, amikor a világ töredékei váratlanul összerendeződnek és jelentést kapnak. A tárlat a gyermeki látás tisztaságát idézi: azt a nézőpontot, amelyben a világ még nem magyarázatra, hanem felfedezésre vár. A képek nem hősöket és nem elméleteket mutatnak, hanem emberi pillanatokat: mozdulatokat, tekinteteket, apró rezdüléseket, amelyekben egyszerre van jelen a játék, a kíváncsiság és a sebezhetőség.
Ez a kiállítás rálátást kínál arra, hogy a fotográfia nemcsak műfaj, hanem nyelv, amely olykor csendben, minden magyarázat nélkül beszél rólunk a legtisztábban.
Diákfotópályázat – Kapcsolatok
2025 a gyermekek éve Kovászna megyében – nem jelképként, hanem valós figyelemként és elköteleződésként a fiatalok iránt. A Kovászna Megyei Művelődési Központ a 4. VISOR keretében fotópályázatot hirdetett középiskolás diákok számára Kapcsolatok címmel; arra hívta a fiatalokat, hogy fedezzék fel és mutassák meg a világot összetartó, sokszor láthatatlan szálakat – emberek, tárgyak, tekintetek és tájak között. A beérkezett képek finom érzékenységgel mesélnek figyelemről és jelenlétről, arról, miként ismerhetjük fel a közelséget ott is, ahol elsőre csak távolságot látunk.
Ezekből a képekből született kiállítás: egy közös történet arról, hogyan látják a fiatalok a világot, mit tartanak benne lényegesnek, és hogyan rajzolódnak ki szemükben azok a kapcsolódások, amelyek mindannyiunk életét átszövik – láthatóan és rejtetten, pillanatról pillanatra.
Dorel Găină: Tükörutazások – A fotográfiától a transz-fotográfiáig
A kolozsvári fotóművész és egyetemi tanár, Dorel Găină a fesztivál idei kiadásán különleges, háromrészes projektjével mutatkozik be.
1. aREAL kiállítás
Az aREAL projekt a klasszikus fotográfia egyik alapgondolatából indul ki: a fénykép, mint „a valóság tükre” bizonyítja, hogy valami valóban létezett. Găină azonban új értelmezést javasol: a fotó nemcsak tanúságtétel, hanem a kreatív átalakulás tere is. Az így született képek nem egyszerű pillanatfelvételek, hanem összetett kompozíciók, amelyek ismétlődések, átfedések és technikai elmozdulások révén új, költői jelentéseket hordoznak.
2. A tükör utazásai
A projekt elméleti része arra világít rá, miként fejlődött a fotográfia a klasszikus formáktól a digitális manipulációkig, kollázsokig és kísérleti feldolgozásokig. Găină ezt a folyamatot nevezi transz-fotográfiának: amikor a valós képekből született alkotások a feldolgozás révén eljutnak a kortárs festészet és vizuális költészet határáig.
3. Műhelymunka – A kollázs játéka
A workshop résztvevői Găină fotóiból kiindulva hozhatnak létre új kompozíciókat. A vágás, montírozás és újraépítés kísérletezésre hív: a valóság más-más arcait teszi láthatóvá – a konkréttól a szürreálison át egészen a metaforikusig.
KépVidék Alkotócsoport – Életképek, Vargyas
A KépVidék Alkotócsoport 2001-ben alakult azzal a céllal, hogy Háromszék falvait fotóművészeti megközelítésben dokumentálja. Az elmúlt két évtized során számos alkotótábor és kiállítás jött létre kezdeményezésükre, a helyi közösségek életét, arcait és tájait bemutatva.
A fesztivál ideje alatt bemutatott válogatás a 2023-as vargyasi alkotótábor anyagából készült: életképek, amelyek a mindennapi jelenlétből, a hagyomány és változás találkozásából születnek.
Emléktábla-avatás – Diénes Andor György (André de Dienes)
Emléktábla avatásával tisztelgünk Diénes Andor György (André de Dienes), a világhírű fotóművész emléke előtt. A Kézdivásárhelyen született alkotó fiatalon indult útnak és Róma, majd Párizs után Hollywoodban talált otthonra. Autodidakta módon tanult, mégis forradalmasította a modern fotográfiát: különleges technikáival – fotómontázs, szolarizáció, tónusmódosítás – új dimenziókat nyitott.
Nemcsak a divatfotózásban alkotott maradandót: modelljeit kivezette a stúdióból, és a természetben örökítette meg őket. Elsőként fotózott a harlemi afroamerikai közösségben és az indián rezervátumokban, valamint ő fedezte fel a fiatal Norma Jeane Bakert, aki az ő képeinek és mentorálásának köszönhetően vált Marilyn Monroe-vá.
Az esemény a VISOR – Székelyföldi Fotófesztivál hivatalos programjának része. Az emléktáblát Hodor Levente kezdeményezésére Vetró András szobrászművész készítette.
A fesztivál teljes programja, időpontjai és helyszínei a mellékelt plakáton találhatók. Minden eseményre a belépés díjtalan.












